Vítejte na našich nových webových stránkách! Jsme rádi, že jste tu. Pokud potřebujete poradit s výběrem nebo máte jakýkoliv dotaz, neváhejte nás kontaktovat - rádi Vám poradíme.

Pokládka kamenného koberce

Pokládka kamenného koberce je zajímavý a estetický způsob, jak vytvořit povrch, který je nejen krásný, ale také odolný. Pokládka je jednoduchá, ale vyžaduje pečlivou přípravu podkladu a správné míchání materiálu.

Tento proces zahrnuje několik kroku:

Příprava podkladu: Podklad musí být zpevněný, suchý a zbavený veškerých nečistot. Aplikaci penetračního nátěru považujeme za nezbytnou u všech savých povrchů s vyjímkou pokládek na nesavé podklady např. dlažbu v tomto případě je vhodný adhezní můstek, který povrch zdrsní a kamenný koberec dobře přilne. Mírné praskliny, prohlubně a díry ve starém podkladu je možné vyrovnat za pomoci samotného kamenného koberce. Větší prohlubně je dobré vyplnit směsí písku a penetrace. Původní dilatace podkladu je nutné zachovat. V případě, že je podkladem nový beton, je zapotřebí nechat vyzrát minimálně 20 dnů. V žádném případě neaplikujte kamenný koberec na mastný, mokrý, anebo nesoudržný povrch. Jelikož je kamenný koberec vodopropustný,tedy propouští vodu, což znamená, že v žádném případě není hydroizolační. V některých případech jako jsou balkóny, terasy nad garáží, apod. je nutná hydroizolace.

 Příprava nářadí:

  • Nádoba na smíchání pryskyřice (kbelík o objemu 5-10 litrů)
  • Míchadlo s regulací otáček
  • Nerezové hladítko
  • Váha na zvážení pojiva (můžete použít měrky)
  • Rukavice
  • Ředidlo na očištění nářadí

Příprava směsi:

  • Pryskyřice: V menším kbelíku za pomocí elektrického ručního míchadla promícháme pryskyřici a tvrdidlo (složku A+B) přibližně po dobu 3 minut při cca 300 ot/min. Takto promíchanou směs vlijeme do větší nádoby s připraveným kamenivem. Promícháváme po dobu 3-5 minuttak, aby byl každý kamínek obalený pojivem. Doba zpracovatelnosti rozmíchané směsi je cca. 30 minut, v horkém počasí se ovšem doba zpracovatelnosti zkracuje. Je tedy dobré si pokládku rozplánovat a připravit pouze takové množství směsi, které stihnete bezpečně zpracovat
  • Polyuretan: Polyuretanové pojivo je jednosložkové a dodávané ke každému pytli zvlášť.

 Poměr směsi:

  • Říční kamínky – 20 kg kameniva smícháme s 0,7 kg epoxidové pryskyřice složky A s 0,3 kg tvrdidla složky B
  • Mramorové kamínky (pryskyřice) – 25 kg kameniva smícháme s 0,88 kg epoxidové pryskyřice složky A s 0,37 kg tvrdidla složky B
  • Mramorové kamínky (polyuretan) - 25 kg kameniva s 1 kg polyuretanu 1K

UPOZORNĚNÍ: Mramorové kamínky v originálním balení nesmí na rozdíl od říčních kamínků před pokládkou navlhnout. Skladujte balení v suchém prostředí!!!

Postup pokládky:

  • Vodorovný podklad - Rozmíchanou směs nanášíme na připravený podklad a postupně roztahujeme hladítkem rovnoměrně do požadované výšky. Povrch je nutné důkladně uhladit, aby vznikl souvislý a soudržný povrch bez prohlubní. Pro snadnější aplikaci kamenného koberce použijte sprej na hladítko, který se neotírá. Okraj je možné zakončit lištou nebo betonovým obrubníkem. Veškeré nástroje, které přijdou do styku s aplikovaným kamenným kobercem je dobré očišťit štětcem namočeným v ředidle C6000, aby nedošlo k zaschnutí na nářadí.

 

  • Svislý podkladNejvětší problém je aplikace kamenného koberce na svislou část ať už se jedná o speciální pojivo na svislé plochy nebo bednění (šalování), které je velice složité, drahé a časově náročné a to ještě s nejistým výsledkem. Navíc pojivo vlivem gravitace ztéká a tvoří nepěknou strukturu. Proto jsme jako první začali vyrábět prefabrikované díly, a to ve velikostech 50×50 cm - čtverce, 19×100 cm - podschodnice a 8,5×100 cm - soklové lišty. Tyto obklady se lepí vysokopevnostním lepidlem (např. mamut, T-Rex Gold) a dají se řezat flexou s diamantovým kotoučem. Podschodnice, které se pouze lepí na svislou část schodu, horní hrana se ošetří schodovou né ukončovací protiskluzovou hliníkovou lištou, která chrání hranu schodu. Poté se jednoduše aplikuje kamenný koberec na nášlap. Pokládka je velice rychlá, výsledek práce vidíte ihned a nemusíte se vracet k demontáži bednění. Proto je aplikace vhodná i pro méně zkušené.

 Podmínky pokládky:

  • Při teplotách nad 25 °C a méně než 10 °C již aplikaci nedoporučujeme.
  • Povrch musí do úplného vytvrdnutí zůstat bez jakéhokoliv mechanického zatížení (pozor např. na domácí zvířata).
  • Nemíchejte složku A + B + KAMENIVO najednou. Mohou vzniknout nepromíchané mokré fleky, které neztvrdnou.
  • Pokládkou na nesoudržný povrch se časem může kamenný koberec začít drolit.
  • Pokud je kamenný koberec určen pro pojezd vozidel (tzn. parkování, garážová stání, apod.), tak je nutné vyčkat 7 dní po pokládce až do úplného vytvrdnutí. Až poté je možné na kamenný koberec najet automobilem pro úplné zatížení.
  • Dokud není kamenný koberec vytvrzený (24h na bosou nohu, ideálně pak 48h do plného zatížení), je nutné povrch ochránit před deštěm a vodou.

 Ošetřování a údržba:

  • Nejvhodnější způsob čištění povrchů kamenných koberců je mechanické vymetení hrubých nečistot a opláchnutí vysokotlakým čističem nebo proudem vody. V interiéru doporučujeme kamenný koberec čistit vysavačem a následně setřít vlhkým mopem nebo parním čističem.
  • V zimním období se doporučuje povrch odklízet zametením, případně plastovým hrablem. Na odstranění ledu se nesmí použítvat železné a ostré nástroje. Na údržbu chodníků a schodů lze použít posypovou sůl. 
  • Kamenný koberec s pryskyřicovým pojivem je nutné převálečkovat renovačním lakem po 2 letech používání zejména v zátěžových částech.